Saçlar hem bizim hem de karşımızdaki kişinin dış görünüşüyle ilgili fikir sahibi olmayı sağlayan ve dış görünüşü tamamlayan bir unsur haline gelmiştir. Karşımızdaki kişinin saçları yağlı ve pis görünüyorsa bakımsız, temiz ve sağlıklı görünüyorsa bakımlıdır düşüncesi hepimizde var olan bir düşüncedir. Fakat geçmişten günümüze saç problemleri de hemen hemen herkesin hayatında var olan problemlerdendir. Bu saç problemleri karşımıza genel saç kaybı, seyrek saça sahip olmak, saçkıran hastalığına sahip olmak ya da kafa derisinde yara izlerine sahip olmak şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Günümüzün gelişen teknolojisi ile bu saç problemlerine çareyi saç simülasyonu işlemi sunmaktadır.

Saç simülasyonu işlemi nedir?

Saç simülasyonu işlemi, deri yüzeyine mikropigmentasyon uygulanarak yapılan cerrahi olmayan estetik görünüşü sağlayan bir işlemdir. Saç simülasyonu işlemi bir saç ekim işlemi değildir ve kafa derisinde saç çıkartmaz. Yalnızca saç ekim işlemi ile saç simülasyonu işlemi birbiriyle tamamlayıcı işlemlerdir diyebiliriz. Saç simülasyonu işlemi kafa derisine bu işleme özel boyanın uygulanma işlemi olduğu için, saç ekim işlemi sırasında donör yetersizliği yaşanmasından dolayı istenilen sıklığa ulaşılamamasını tamamlayan veya kafa derisinde fut ve fue tekniklerinden dolayı oluşan yara izlerini kapatmayı sağlayan bir işlemdir. Saç simülasyonu işlemi özellikle kısa saç kullanmayı tercih edenlere önerilse de uzun saç kullanmayı tercih edenlerde de uygulanmaktadır. Saç simülasyonu işlemi, uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne göre 1-4 seans aralığında ve yarım saatten 5 saate kadar uzayan bir işlemdir. Bu seanslardan 20-30 gün sonra kontrol seanslarına gidilip gerekli görülmesi halinde ufak rötuşlar yapılabilmektedir. Saç simülasyonu işlemi bu işleme özel olarak üretilen boyalar, kişiye özel tek kullanımlık ve steril iğneler, işleme özel makinelerle yapılır. Bu işlemin kalıcılığı ortalama olarak 3-5 yıldır. İşlem sonrası günlük hayata kısa sürede dönmek mümkündür.

Saç simülasyonu işlemine neden ihtiyaç duyulur?

Saç simülasyonu işlemi kafa derisine işleme özel boyaların uygulanmasıyla yapılan bir işlem olduğu için saç ekimi işleminde donör yetersizliğinden istenilen sıklığa ulaşılamamasında, seyrek saç şikayeti olanlarda, genel saç kaybı şikayeti olanlarda, kafa derisinde yara izi şikayeti olanlarda kullanılır. Bu şikayetlere sahip olanlar da diğer saç işlemlerinden daha kısa sürede etki göstermesi ve pratik olmasından dolayı saç simülasyonu işlemini tercih etmektedir.

Saçkıran

Halk diliyle saçkıran tıp diliyle alopesi, bir kişinin saçlarının, sakallarının kirpiklerinin veya kaşlarının bölgesel olarak aniden dökülmesi ile karakterize olan bir hastalıktır. Kıl ve saç olan yerlerde yuvarlak ya da oval olarak şekillenebilir; bu alanlarda kıl ya da saç görülmez. Saçkıran hastalığı genellikle gençlerde görülebilen bir hastalık olup erkeklerde kadınlardan daha fazla görülmektedir.

Saçkıran neden olur?

Saçkıran hastalığının nedeni tam olarak bilinememekle birlikte bağışıklık sistemiyle alakalı olduğu düşünülmektedir. Bağışıklık sisteminin görevi vücudu hastalıklardan korumak iken bu hastalıkta bağışıklık sistemi vücuda karşı bir savunma haline geçer. Bağışıklık hücreleri, saç köklerine savaş açarak büyümelerini durdurur ve dökülmelerine yol açar şeklinde de özetleyebiliriz. Saçkıran hastalığının bir diğer nedeninin ise genetik faktörlerle ilişkili olduğu görülmektedir. Özellikle aile öyküsünde saçkıran hastalığı bulunan kişilerin bu hastalığa yakalandığı saptanmıştır. Saçkıran hastalığıyla ilişkili olan hastalıklar;

 • Egzama
 • Kronik iltihabi tiroid hastalığı
 • Addison hastalığı
 • Sedef hastalığı
 • Saman nezlesi
 • Atopik alerjik astım
 • Vitiligo
 • Lupus şeklindedir.

Saçkıran risk faktörleri nelerdir ?

Yaş (Hastalık birçok kişide 40 yaşın altında görülür.)

Cinsiyet (Hastalık erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülmektedir.)

Genetik yatkınlık (Hastalık aile öyküsünde var olanlarda daha fazla görülmektedir.)

Down sendromu

Otoimmün hastalık (Bağışık sistemi bu hastalıkta oldukça önemlidir.)

Saçkıran belirtileri nelerdir ?

Saçkıran hastalığı bu hastalığa özel karakteristik özelliklerle seyreder. Hastalık ilk olarak kuaförler tarafından fark edilse de hastalığın üzerinden zaman geçmesi halinde yuvarlak ya da oval bir şekilde saçsız bölge görülerek hasta tarafından da fark edilir. Saçkıran hastalığı ilk olarak kafa derisinde başlar. Saçtan sonra ise kaş, kirpik, sakal bölgelerine doğru ilerleyebilir ve sonrasında tırnak yapısında değişiklikler gözlemlenebilir. Saçkıran hastalığı kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir ve bundan dolayı merkez ilerleyişiyle ilgili öngörüde bulunulamaz ve bazen kronik olarak kendini tekrarlayabilir. Hastalık sırasında kendiliğinden iyileşme, stabilizasyon veya gidişatta kötüleşme şeklinde görülebilir. Saçsız bölgede çıkan saçlar beyaz ya da gri renkte görülebilir.

Saçkıran tedavisi nasıl yapılır?

Saçkıran hastalığının tedavisi cilt hastalıkları uzmanı tarafından planlanmalıdır. Bu tedavinin asıl amacı hastalığın ilerleyişini durdurmak ve belirtilerin şiddetini azaltmaktır. Hastalığı hafif derecede seyredenlerde ya da erken teşhis edilenlerde hastalık herhangi bir tedaviye gereksinim duyulmadan atlatılır ve saçlar kendi kendine yeniden çıkar. Hastalığı daha ileri aşamalarda olan hastalarda ya da ciddi belirtilerin varlığında ise tedavide steroid grubu ilaçlar kullanılmaktadır. Bu steroid grubu ilaçlar öncelikle krem formludur. Daha da ileri aşamalarda ise duruma bağlı olarak kafa derisine enjektörle uygulama yapılmaktadır. Bu hastalık steroid grubu dışında ilaçlarla ve immünoterapi ile de tedavi edilebilmektedir.  Saçkıran hastalığından şikayetçi ve saçlarının olmamasından dolayı rahatsızlık duyanlar ise çeşitli saç işlemleri yaptırabilmektedir. Bu işlemlerden en önemlisi saç simülasyonudur.

Saçkıran hastalığında saç simülasyonu işlemi için doğru zaman nedir?

Öncelikli olarak saç simülasyonu işlemi için dökülen saçların tamamen durması gerekmektedir. Bu dökülen saçların tamamen durması sonrasında ise tedavi planlanır. Bu dönemde alanında uzman, yetkin hekimlerden konsültasyon almak önemlidir.

Saçkıran hastalığında saç Simülasyonu işlemi nasıl olur?

Saç simülasyonu işlemi saçla ilgili birçok probleme çare olabildiği gibi saçkıran hastalığında da bir çözüm yolu olabilir. Saç simülasyonu işlemi kafa derisine özel boyalar uygulanarak yapılan ve kıl ve saç köklerinin yapısını taklit eden bir işlemdir. Saçkıran hastaları eğer genel bir saç kaybı yaşamışsa bu işlem süresi 5 saate kadar uzayabilir ve 4 seansa kadar artabilir. Eğer hastalık erken aşamada fark edilmişse ve bölgesel olarak daha küçük alanda saç kaybı yaşanmışsa tek seansta bitebilir ve bu seans süresi yarım saate kadar kısalabilir. Saç simülasyonu işlemi kıl ve saç köklerinin taklit edilmesiyle yapıldığı için uzun saçta saç rengi ve kafa derisindeki renk arasında belirgin fark olmaması için kısa saçlıların kullanımına daha uygundur denilebilir. Bundan dolayı saçkıran hastalığına sahip olanların bu işlemi yaptırmasında bir sorun teşkil etmemektedir. Ayrıca bu işlemde kullanılan boyalar belirgin koyu tonlar yerine doğal tonlarda olduğu için yapay duruş söz konusu değildir.

Saç simülasyonu işlemi için hazırlık süreci nasıl olmalıdır?

Saç simülasyonu işlemi cerrahi bir işlem olmasa da estetik bir işlem olduğu için işlem öncesi bazı hususlara dikkat edilmelidir.

 1. Saç simülasyonu işlemi öncesi psikolojik olarak hazır olunmalıdır.
 2. Beklentiler aşırı yüksek tutulmamalı, gerekli görülürse bu işlemi yaptırmış olan kişilerle iletişim kurulmalıdır.
 3. Herhangi bir sağlık sorunu varsa işlem öncesi bu tespit edilmeli sağlık engeli varsa işlem yaptırılmamalıdır.
 4. İşlem öncesi işlem yerinde kullanılan iğnelerin ve boyaların özellikleri ve teknisyeninin uzmanlığı araştırılmalıdır.

Aksi takdirse istenmeyen görünüm ve sağlık problemlerinin ortaya çıkacağı bilinmelidir.

Bu 4 madde dışında saç simülasyonu işlemi öncesinde özellikle yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.

Saç simülasyonu işlemi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

İşlemin yapıldığı ilk gün:

 • İşlem yapılan alan dinlendirilmelidir.
 • İşlem yapılan alana krem, vazelin, nemlendirici sürülmemelidir.
 • Alan nemli tutulmamalı, ıslatılmamalıdır. (İşlemden sonra ilk 2-3 gün)
 • Aşırı terlemekten ya da sauna, hamam, solaryum gibi terlemeye neden olabilecek yerlerden uzak durulmalıdır.

İşlemden sonraki ilk 4 hafta

 • Şapka, bere gibi aksesuarlar uzun süreli takılmamalıdır.
 • Güneşin altında kalınmamalıdır.
 • Tıraş olunmamalıdır. (İşlemden sonra ilk 2-3 gün)

Uygulamadan 2 gün sonra:

 • İlk gün kurallarına devam edilmelidir. Ek olarak tıraş olunabilir, berbere gidilebilir.
 • Kimyasal şampuan kullanılmadan ılık su ile banyo yapılmasında sakınca yoktur.

Sürekli uyulması gereken kurallar:  

 • Güneşten her zaman korunmalı, güneşe çıkmadan önce 50 spf güneş kremi kullanılmalıdır.
 • 20-30 gün sonra kontrol seansına gidilmelidir.
 • İğne batırılan yerlerde kabuklaşma olmuşsa bu kabuklar koparılmamalı, üzerine krem, nemlendirici sürülmemelidir.
 • Özel olarak losyon kullanmaya gerek yoktur.
 • İşlem yapan uzmanın önerdiği şampuan kullanılabilir, şampuan önerisi olmadıysa kullanılan şampuana devam edilebilir.
 • İşlemin tam olarak oturmasının, saçın istenilen şekle kavuşmasının 5 gün sürebileceği bilinmelidir.
 • İşlem sonrası günlük hayata hemen dönülebilir, işten izin almaya gerek yoktur.
Bize Ulaşın

Uzmanına Danışın !

Saç simülasyonu hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz..

Esentepe Mah. Büyükdere Cad.

Levent Loft 1 No: 201 A blok D: 22 Kat: 1 Şişli / İSTANBUL

info@osmanyaman.com.tr

Bize yazın

0 (552) 570 32 08

Hemen Ara
Saç Simülasyonu Uygulaması Hakkında

İşlem Süresi:
 3-5 saat
Günlük Yaşama Dönüş:
 Hemen
Rötüş İşlemi:
 Evet
Kalıcılık Süresi:
 3 yıl
Anestezi:
 Hayır

Saç Simülasyonu ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Saç simülasyonu işleminin seansı uygulama alanının büyüklüğüne göre yarım saatten 5 saate kadar uzayabilmektedir.

Saç simülasyonu işleminin kaç seans olacağı uygulama alanının büyüklüğüne göre tek seanstan 4 seansa kadar çıkabilmektedir.

Saç simülasyonu işleminin kalıcılık süresi yapılan bakıma ve cilt tipine göre değişmekle beraber ortalama olarak 3-5 yıldır.

Saç simülasyonu işlemi cerrahi bir işlem olmayıp estetik kamuflaj bir işlemdir.

Saç simülasyonu işleminde kullanılan iğneler kişiye özel, tek kullanımlık ve steril iğneler olmalıdır.

Saç simülasyonu işleminde kullanılan boyalar ile saç dövmesi işleminde kullanılan boyalar birbirinden farklıdır. Saç simülasyonu işleminde kullanılan boyalar bu işleme özel olarak üretilmiştir, kafa derisinin yüzeyinde kaldığı için saç köklerine zarar vermez, renk değişimi yapmaz, deri sağlığı için uygulandıktan ortalama olarak 3-5 yıl sonra kendiliğinden vücuttan atılır, bu atılım sırasında kanserojen madde içermez. Saç dövmesi işleminde kullanılan boyalar ise deride ömür boyu kalıcıdır, terlemenin etkisiyle renkte değişim yapabilir, deri altına girdiği için saç köklerine zarar verir.

Saç simülasyonu işlemi cerrahi bir işlem olmadığı için ve işlem öncesinde uyuşturucu kremler uygulandığı için ağrı ya da acı vermeyen bir işlemdir.

Saç simülasyonu işlemi ile saç ekim işlemi birbirine alternatif yöntemler değil tamamlayıcı yöntemlerdir.

Saç simülasyonu işleminden önce veya sonra saç ekim işlemi yaptırmakta bir sorun yoktur.

Saç simülasyonu işlemi ortalama olarak 3-5 yıl sonra kendiliğinden vücuttan atılsa da işlemden memnun kalmayanlar için lazer yöntemiyle saç simülasyonu sildirme ya da kusturma yöntemiyle saç simülasyonu sildirme yöntemleri bulunmaktadır.

Evet saç simülasyonu sildirme işlemi yapıldıktan sonra yeniden saç simülasyonu işlemi yaptırmak mümkündür.

Saç simülasyonu işlemini hem kadınlar hem de erkekler yaptırabilir.

Saç simülasyonu işlem kanser hastalarına, şeker hastalarına, anemi hastalarına, hamile kadınlara, kafa derisinde akne problemi olanlara, bu işlemi yaptırmaya psikolojik olarak hazır hissetmeyenlere, psoriasis hastalarına uygulanılmamaktadır.

Evet saç simülasyonu işlemi cerrahi bir işlem olmadığı için işlem sonrası hemen günlük hayata dönülebilir.

Saç simülasyonu işleminde kullanılan boya deri altına geçmeyip yüzeyde kaldığı için abdest geçirir.

Saç simülasyonu işleminde kullanılan boya kalıcı bir işlem olmayıp bir süre sonra kendiliğinden çıkacağı için caizdir.

Saç simülasyonu işleminin saç çıkartma gibi bir özelliği bulunmamaktadır.