Saç simülasyonu işleminden sonra günlük hayata tamamen dönmek mümkündür. Bu işlem cerrahi bir müdahale olmadığından ağrı ve acı hissetme durumları daha az yaşanacak veya hiç yaşanmayacaktır. Bundan dolayı günlük hayata dönmekte hiçbir problem oluşmayacaktır.

Saç Simülasyonundan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • İşlemden sonra ilk 10 gün solaryum, sauna, hamam gibi terlemeye neden olacak ortamlardan uzak durulmalıdır. Çünkü terle birlikte saç simülasyonu işleminde uygulanan boya kendini atabilir.
 • Güneş ışınlarından korunmalı ve mutlaka güneşe çıkarken güneş kremi (minimum 50 spf) sürülmelidir. Hem zararlı ışınlardan korunmak hem de terlemekten uzak durmak için önemli bir adımdır.
 • Klordan uzak durulması gerektiği için işlemden sonra ilk 10 gün denizden ve havuzdan uzak durulmalıdır. Klor etkisiyle boya kendini vücut yüzeyinden atabilir.
 • Günlük hayatta kullanılan krem, nemlendirici gibi ürünler işlem bölgesinden uzak tutulmalıdır. Yine bu kremler yüzünden boya kendini vücut yüzeyinden atabilir.
 • İşlemden sonra ilk 3 gün işlem yerine su ve sabun değdirilmemelidir. Özellikle sıcak su kullanılmamaya dikkat edilmelidir. (3 gün sonrasında da)
 • İşlemden sonra ilk 7 gün bölgeye bir nemlendirici uygulanamamasından dolayı kuruluk ve kabuklanma oluşabilir.  Bu kabuklar hiçbir şekilde koparılmamalı ve bölgeye nemlendirici uygulanmamalıdır.
 • İşlemden sonra ilk 3 hafta saçlar boyatılmamalıdır.
 • Uygulamayı yapan kişinin önerisine uygun şampuan kullanılmalı öneri yapılmadıysa kullanılan şampuana devam edilmelidir. İşlem için özel losyon kullanmaya gerek yoktur.
 • İşlemin yapıldığı ilk gün saçlar tıraş yapılmamalıdır.
 • Şapka, bere gibi aksesuarlar terlemeye neden olabileceği için uzun süreli takılmamalıdır.
 • Saç simülasyonu işleminden sonraki günler için işleme özel işten izin alınmasına gerek yoktur. Cerrahi bir işlem olmadığı için kolay toparlanılacaktır.
 • Bu bakımlara ve kurallara uyulduğu takdirde saç simülasyonu işleminin kullanım süresi uzayacaktır. Özellikle boya deri yüzeyine tam oturana kadar yani bir hafta kadar boyanın kendini vücut yüzeyinden atmasına neden olabilecek uygulamalardan uzak durulmalıdır. Ana seanslardan 20-30 gün sonra kontrol seanslarına gidip gerekli görüldüğü takdirde ufak rötuşlar attırmak bu işlemin kalıcılığı için iyidir.

Saç simülasyonu işlemi yapılmadan önce beklentiler aşırı yüksek tutulmamalı, istenirse bu işlemi yaptıran kişilerle konuşulup fikir alınmalıdır. Bu işleme psikolojik olarak hazır hissetmeyen kişiler için de olumsuz sonuçlar ortaya çıkacaktır. İşlemi yapan iğne, boya, makine ve teknisyen hakkında da fikir almak ihmal edilmemelidir. Saç simülasyonu işleminde kullanılan boyanın ve makinenin kalitesi hem kalıcılığı hem sağlığı etkileyecek, uzmanı doğal görünüm kazanmasına, iğnesi ise enfeksiyon riskinin daha az olmasına ve kabuklanma, yara yapmamasını sağlayacaktır.

Saç Simülasyonu İşleminden Memnun Kalınmazsa Ne Yapılabilir?

Saç simülasyonu işlemi ortalama olarak 3-5 yıl sonra geçse de bu sürenin bitmesini beklemek istemeyenler için saç simülasyonu işlemi sildirme teknikleri mevcuttur. Lazer ile saç simülasyonu işlemi sildirme veya kusturma yöntemiyle saç simülasyonu işlemi sildirme bu yöntemlerdendir. Bu yöntemler uygulamak uzun zaman alacağı bilinmelidir saç simülasyonu işlemi yapılmadan önce bunlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Saç simülasyonu sildirme işlemi yapıldıktan sonra yeniden saç simülasyonu işleminin yapılabilir.