Saç simülasyonu işlemi birçok şikâyete çare olabildiği gibi saç ekiminde FUT, FUE tekniği kullanılanlarda ve kafa derisinde yara izine sahip olanlara da çare olabilmektedir. Scalpmicropigmentation yani Türkçe karşılığıyla saçlı deride gölgeleme tekniği sayesinde bu izlerden kurtulmak mümkündür. Üstelik 1-2 saatlik tek seanslar da yeterli gelebilmektedir. (Bakıma özen gösterilmelidir.) Saç simülasyonu işleminden bahsetmeden önce FUT ve FUE tekniklerini tanımlayalım.

FUT Tekniği Nedir?

FUT tekniğinde saç ekim işlemi güçlü saç köklerine sahip olan ve ense bölümünden alınarak uygulanır. FUT tekniği kısa sürede sonuç verebilen bir tekniktir. Bu teknik saçını çok kısa kestirmeyen ve kısa zamanda saç ekim işleminden sonuç almak isteyenlerin tercih ettiği bir tekniktir.

FUE Tekniği Nedir?

FUE tekniği saç ekim işlemi fazla sayıda greftin en kısa sürede deriden alınarak saç olmayan bölgelere işlenmesiyle yapılır. FUE tekniği herhangi bir kesik olmadan yapılan bir işlemdir. Dolayısıyla bandajlama ya da pansumana gerek yoktur. Bu yöntem en fazla tercih edilen yöntem olup güvenilir ve etkilidir.

Saç Simülasyonu İşlemiyle FUT İzi Kapatma İşlemi Nasıl Olur?

FUT izi yukarıda da tanımladığımız gibi enseden saç köklerinin alınmasıyla yapılan bir işlem olduğu için ensede iz bırakabilen bir işlemdir. Saç simülasyonu işleminde ise bu yara izinden 1-2 saat içinde ve tek seansta kurtulmak mümkündür. Ayrıca saçtan ayırt edilemeyen bir sonuç ortaya çıkacaktır ve işlemi yaptıran kişi saçını istediği boyutta kısaltabilecektir.

Saç Simülasyonu İşlemiyle Yara İzi Kapatma İşlemi Nasıl Olur?

Deride ameliyat, yara, dikiş gibi etkenlere bağlı olarak izler oluşabilir. Saç simülasyonu işleminde ise bu yara izinden 1-2 saat içinde ve tek seansta kurtulmak mümkündür. Ayrıca işlem sonucunda saçtan ayırt edilemeyen bir görüntü ortaya çıkacaktır. Bu işlem kafa derisinde kullanılabileceği gibi bıyık, sakal bölgelerinde yani yüzde de kullanılabilir.

Scalpmicropigmentation Tekniği İle Kullanılan Boyaların Özellikleri Nelerdir?
  • Bu tekniğe özel olarak üretilmişlerdir saç dövmesi boyalarından farklıdır.
  • Terlemeye karşı dayanıklı özelliktedir.
  • Dövme boyalarında olduğu gibi renk değişimleri gözlemlenmez.
  • Vücut ve deri sağlığı için bir süre sonra deriden kendiliğinden atılır.
  • Su bazlıdır ve deri üstünde kaldığı için abdest geçirir.
  • Deri üstünde kaldığı için yayılma göstermez ve saç köklerine zarar vermez.
  • Sağlık için ilgili sağlık bakanlığı ve dermatologlar tarafından onaylı ürünler kullanılmalıdır. Ayrıca ağır kimyasal madde içeren ürünlerden de uzak durulmalıdır.

 

Klasik saç simülasyonu işlemlerinde olduğu gibi scalpmicropigmentation saç simülasyonu işlemlerinden sonra da kontrol seanslarına gidilmeli gerekli görüldüğü taldirde rötuşlar atılmalıdır. Klor (deniz ve havuz) ve güneş ışınlarından, aşırı terlemekten (hamam, sauna, solaryum gibi ortamlardan), ağır kimyasallardan uzak durulduğunda klasik saç simülasyonu işleminde olduğu gibi kullanım ömrü uzayacaktır. Ancak belirli bir süre sonra (ortalama olarak 3-5 yıl) boyanın kendini atacağını ve istenirse yeniden işlem yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Saç simülasyonu işleminde olduğu gibi bu işleminde yapılmaması gereken kişiler (şeker hastaları, kanser hastaları, hamile kadınlar gibi) arasında olmayan herkes yaptırabilir.