Saç simülasyonu işlemi epidermal mikropigmentasyon uygulanarak alopesi kellik problemi olan kişilere yapılan cerrahi olmayan bir işlemdir. Saç simülasyonu işlemi saç prozeti, topik, saç ekimi veya dövme değildir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki saç ekimi ile saç simülasyonu işlemi birbirini tamamlayıcı yöntemlerdir. Saç ekiminden önce ya da sonra saç simülasyonu işleminin yapılmasında herhangi bir sorun yoktur. Saç simülasyonu işleminin kafa derisi ve saç rengi arasında belirgin farklar olmaması için bu işlem genellikle kısa saç kullananlara önerilmektedir. Ayrıca saç ekimi işleminde dönor eksikliğinden dolayı yetersiz kalması yüzünden saçın istenilen sıklığa ulaşamaması şikayetinde olanlar, kafa derisinde yara izleri olanlar, saçkıran problemine sahip olanların da yine bu işlemi yaptırması önerilmektedir. Saç simülasyonu işleminin yapılmadan önce bu işlemi yaptırılacak boyanın, iğnenin, makinenin özelliklerini ve işlemi uygulayacak kişinin uzmanlığını ve bilgisini araştırmak gerekir. Aksi halde bu işlemden memnun kalınmayacak ve sağlık problemleri oluşacaktır. Peki araştırma sırasında nelere dikkat etmeliyiz sorusuna ise şu şekilde cevap verebiliriz:

Saç Simülasyonu İşlemi Boyası: Bu işlemin boyası kendine özgüdür ve organik olmalıdır. Saç simülasyonu işlemi boyasıyla dövme boyası birbirinden farklıdır. Bu işlemde uygulanan boya dövme boyası olursa bir süre sonra renk değişimleri görülecektir. Oysa saç simülasyonu işlemi boyası ortalama olarak 3-5 yıl sonra kendi kendine atacaktır. Bu süre boyunca renk değişimi olmadığı için kötü görüntüler olmayacaktır. İlgili bakanlık tarafından onaylı ve bitkisel olması ise diğer şartlardır. Aksi halde alerjik bünyelerin sağlığını olumsuz etkileyebilir, kafa derisinde yanıklar oluşabilir. (Ömür boyu kalıcılık sözü veren saç simülasyonu işlemi yapılan yerlerden de uzak durulmalıdır çünkü saç simülasyonu işlemi boyası kafa derisinin sağlığı için ortalama 3-5 sonra kendini atması gerekir.)

Saç Simülasyonu İşlemi İğnesi: Bu işlemin iğnesi kişiye özel tek kullanımlık ve steril olmalıdır. Aksi halde enfeksiyon oluşumları gözlemlenebilir. Altın iğne olarak adlandırılan iğne çeşidi bu işlemde daha iyi olabilir.

Saç Simülasyonu İşlemi Makinesi: Bu işlemde kullanılacak makinenin kontrollerinin yapılmış olması ve steril olması gerekir. Aksi halde enfeksiyon oluşma riskinin yanı sıra arızalı makineler yüzünden yanıklar da gözlemlenebilir.

Saç Simülasyonu İşlemi Teknisyeni: İşlemi uygulayacak teknisyenin alanında tecrübelenmiş/ uzmanlaşmış ve eğitimini almış kişi olması gerekir. Çünkü bu işin eğitimini almış kişiler kıl ve saç köklerinin yapısını ve çıkış yönlerini iyi belirleyip başarıyla uygulayabilir.

Bu işlemin cerrahi bir işlem olmadığı için lokal anestezi uygulanmadığı bunun yerine uyuşturucu kremler uygulandığı da bilinmelidir. Bu yüzden bu işlem gerçekleştirilmeden önce bu kremlerin de araştırılması gereklidir.

Saç simülasyonu işleminin kaç seans olduğu ve kaç saat süreceği uygulanacak olan cilt tipine ve alanın büyüklüğüne göre değişim göstermektedir. Küçük alanlar için 30 dakika ve tek seans yeterli olurken büyük alanlar için 2-4 seans olan ve 5 saate kadar süren seanslar olabilmektedir. Bu seanslardan 20-30 gün sonra kontrol seanslarına gidilip ufak rötuşlar yaptırılmalıdır. Bunların yanı sıra bu seanslardan sonra uyulması gereken kurallara ve yapılması gereken bakımlara da özen gösterilmelidir. Örneğin güneş koruyucu sürmeden dışarı çıkmak ya da güneşte fazla durmak bu işlemi kötü etkileyecektir.